Vyhledat (např: Microsoft Xbox One, Apple iPhone 3720 classic ....)

Merrell - Mizuno

topánky-salomon boty-běžecké boty-trekové boty-kolečkové brusle-merrill boots-merrill sandal-merrill slippers-boty keen mizuno wave-tenis mizuno-feminino mizuno wave-mizuno prophecy-android smartphone-tk maks-tk maxc-kabelky-tenisky

Co rozhoduje o výběru boty

Pokud vybíráme boty na běh je důležité, jak došlapujeme. Rozeznáváme došlap na patu nebo na střední část chodidla. Důraz může být kladen na vnější (supinace) nebo vnitřní (pronace) okraj chodidla. Nejjednodušeji „svou techniku“ zjistíte, když se podíváte na své staré boty, ve kterých částech jsou nejvíce sešlapané. Z praktických výsledků vyplývá, že volba speciálních bot, které kompenzují nadměrné došlapování na vnější či vnitřní stranu chodidla má efekt až při opravdu významném odchýlení od normy. Pro většinu z nás bude vhodný klasický typ běžecké obuvi. Stejně tak pro většinu lze doporučit vzduchovou mezi podrážkovou vrstvu, která tlumí dopad, ale má horší stabilizační účinky, což je nevýhodné právě pro běžce s nesprávnou technikou došlapu (supinace, pronace)

.
Při výběru mezi podrážky (proužek mezi podrážkou a vrstvou těsně pod patou) se řiďte tělesnou hmotností. Pro osoby s vyšší hmotností je potřeba tvrdší, ale stejně tak i elastičtější mezi podrážky.
Při zkušení boty si zkontrolujte prostor pro patu. Pata by měla být stabilizována, s dostatečnou schopností tlumit nárazy a zároveň netlačit na Achillovu šlachu. Při výběru podrážky zvažte, na jakém terénu se nejčastěji pohybujete. Pro přírodní terény, lesní cesty, šotolinu je potřeba výraznější vzorek, s co největší plochou podrážky. Naopak pokud spíše chodíte či běháte po silnicích, chodnících, je důležitý hlavně tlumící efekt podrážky. Vzorek zas tak výrazný být nemusí. Materiál boty by měl být pevný a zároveň pružný. Pokud běháte i v zimě, v bahnitých terénech jistě oceníte nepromokavý např. goretexový povrch.

Velikost boty nekupujte boty „těsno“ v domnění, že povolí. Optimální je mít před palcem cca 4 mm volného prostoru. Mnozí z nás mohou mít každé chodidlo jinak dlouhé. Zkoušejte proto obě boty najednou. Prsty by měly mít dost prostoru, bota nesmí tlačit v šíři. Při delší zátěži v závislosti na prokrvení se může nárt zvýšit až o jeden cm. Noha začne významněji otékat po 5ti kilometrech. V obchodě vyzkoušejte vícero párů bot. Nechte si je na noze delší dobu, projděte se, popoběhněte, poskočte. Přejeme hodně šťastných kilometrů v dobře padnoucích botách.

Vězte, že každý krok se počítá.

Jak si vybrat správně velikost boty? | Turisticke-Vybaveni

Oblíbené